دوشنبه 31 تیر 1398
جمعه 09 فروردین 1398
تعداد بازدید: 534

بارش‌های خوزستان تا خردادماه از نرمال بیشتر است

 
مدیرکل هواشناسی خوزستان با پیش‌بینی تداوم پرپارشی در استان تا خردادماه گفت: امسال پربارش‌ترین و سیلابی‌ترین سال خوزستان است
 
به گزارش روابط عمومی هواشناسی خوزستان، محمد سبزه‌زاری در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان که صبح امروز (جمعه ۹ فروردین) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: تاکنون ۴۷۶ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه میانگین درازمدت ۶۹ درصد و نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳۶۰ درصد افزایش یافته است.
 
وی تصریح کرد: امسال خوزستان از نظر میزان بارش نسبت به میانگین درازمدت، ششمین استان کشور است. با این تفاوت که استان‌هایی مانند ایلام و لرستان که سدهای ما را تغذیه می‌کنند در رتبه‌های اول قرار دارند.
 
مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: پیش از این استان ما و استان‌های مذکور همزمان سال پربارشی نداشتند. نتیجه می‌شود امسال پربارش‌ترین و سیلابی‌ترین سال خوزستان در طول این ۴۰ سال بوده است. توپوگرافی منطقه نیز به این صورت است که تمامی بارش‌های منطقه وارد خوزستان می‌شود.
 
سبزه‌زاری گفت: بیشترین بارش استان در سال آبی جاری در حسينيه انديمشك به ميزان هزار و ۷ میلیمتر بوده است که این رقم به بارش بندر انزلی نزدیک است . پهنه‌بندی میزان بارش‌ها نشان می ‌دهد که امسال بیشترین بارش‌ها را شهرهای اندیمشک و دزفول شاهد بودیم
 
وی افزود: در استان لرستان نیز بیشترین بارش‌ها در حوضه کرخه و دز و در ایلام در حوضه کرخه بوده است. پیش‌بینی می‌کنیم تا اردیبهشت‌ماه نیز بارش‌ها بیش از نرمال باشد و احتمال دارد که از مقدار پربارش هم فراتر برویم.
 
مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: پیش‌بینی می‌شود سامانه‌ای که فردا وارد استان می‌شود موجب ۷۰ تا ۸۰ میلی‌متر بارندگی در حوضه کارون شود.
 
سبزه‌زاری افزود: همین میزان بارش در حوضه‌های کرخه و دز نیز پیش‌بینی‌ می‌شود.


طراحی و پیاده سازی: راد رایانه