پنج شنبه 30 خرداد 1398
دوشنبه 12 آذر 1397
تعداد بازدید: 389

توان لیدار در سنجش آلودگی های جوی و پیش بینی گرد و خاک

 

حدود 75 درصد ذرات آئروسل موجود در جو زمین را ذرات گرد و خاک تشکیل می‌دهند و این کاربرد لیدار در تعیین پروفایل عمودی غلظت ذرات گردو خاک را حائز اهمیت کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی خوزستان ، دوازدهمین کمیته علمی، فنی و آموزشی اداره کل مدیریت بحران با حضور مدیر کل ستاد بحران خوزستان ، مدیر کل  هواشناسی استان و جمعی از مسئولین  بعد از ظهر روز گذشته در سالن جلسات این ستاد برگزار شد.

مدیر کل هواشناسی خوزستان در این جلسه بر اهمیت «لیدار » در پیش بینی گرد و خاک  تاکید کرد  و گفت : لیدار وسیله ای است که یک باریکه از لیزر را به جو می تاباند و می تواند پروفایل عمودی دما، رطوبت و ذرات آئروسل را اندازه گیری نماید. هنگامی که این پالس لیزری به جو نفوذ می کند بخشی از تابش به سمت زمین باز می گردد این بازگشت می تواند جمع آوری شده  و تجزیه و تحلیل گردد و در نتیجه رطوبت، دما و غلظت ذرات آئروسل در تراز های مختلف جو انداره گیری شود.

محمد سبزه زاری در ادامه اظهار داشت : از آنجا که حدود 75 درصد ذرات آئروسل موجود در جو زمین را ذرات گردو و خاک تشکیل می‌دهند امروزه کاربرد لیدار در تعیین پروفایل عمودی غلظت ذرات گردو خاک بسیار اهمیت پیدا کرده است. CALIPSO نمونه ای از یک لیدار است که بر روی ماهواره ها نصب شده و نه در ایستگاه های زمینی و از سال 2006 به طور پیوسته بکارگرفته شده است. بکار گیری مجموعه ای از لیدارهای زمینی و موجود در جو می تواند در پایش گردو خاک هایی که فواصل طولانی را طی می کنند بسیار مفید واقع شود. همچنین از لیدار می توان در سنجش آلودگی ها ی جوی نیز استفاده کرد.

در این جلسه کیامرث حاجی زاده مدیر کل ستاد بحران استان  با توجه به همایش بین المللی گرد و خاک که از تاریخ 19 لغایت 23 آبان در اهواز برگزار شد گفت : تلاش کردیم بسیاری از مسایل و بحران های منطقه ای مانند ریزگردها و خشکی تالابها که با کشور های همسایه مشترک است را  به گوش نهاد های بین المللی برسانیم و در سمینار هواشناسی که به صورت بین المللی برگزار شد نیز اساتیدی از دیگر کشورها در این سمینار حضور یافتند.

در همین رابطه مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت : این  همایش و کارگاه  با کمک ستاد بحران و استانداری خوزستان و همچنین پشتیبانی سازمان هواشناسی کشور برگزار شد و با  حضور اساتید بین المللی در اداره کل هواشناسی خوزستان و برگزاری جلسات مشترک  تمام تلاش خود را جهت تقویت پیش بینی گرد  و خاک در استان به کار بستیم  .

 

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه